Rozdíly mezi želvami classic a 2003
Upozornění: Tento článek obsahuje spoustu spoilerů (tzn. vyzrazení příběhu a tajemství, která má člověk odhalit v následujících dílech a sériích).
Tento článek bude dozajista zajímat všechny fanoušky želví manie a zcela určitě i ty z vás, kteří se cítí být zmatení při pohledu na své hrdiny z dětství a želvy, které znovu ožily roku 2003 v Americe, tentokrát přičiněním Mirage studia. To znamená, přestože to může pro některé znít až neuvěřitelně, že želvy, které nebyly v Česku zatím nikdy odvysílány v televizi s českým dabingem a které tedy Češi jen velmi málo znají, jsou oficiální ninja želvy, které byly stvořené podle originálního komixu Kevina a Petera. A přitom by kdekdo řekl, že je tomu přesně naopak, že právě želvy ninja, které v 80. letech obletěly skoro celý svět, včetně ČR a těšily se obrovské popularitě, jsou právě ty „pravé“. Ale jak už víme, ninja želvy nosící slavná jména ještě slavnějších historických umělců, by bez Kevina a Petera nejspíš nevznikly. To oni mezi lidi vypustili původní komixové postavy želv a vytvořili Mirage studio, které dodnes funguje a které navíc dokázalo své hrdiny probudit znovu k životu roku 2003. Želvy, jenž nám utkvěly v paměti z dávných let byly pouze jakousi vložkou a předělanou pohádkou, která sice nese určité prvky komixu, ale je lépe stravitelná pro mladší generaci. A to se povedlo.
Nyní už ale přistupme ke konkrétnějšímu rozboru rozdílů mezi touto slavnou pohádkou a oficiální novou verzí.
Asi ty nejpodstatnější rozdíly hledejme u Mistra Třísky. V „classic“ želvách jsme ho na začátku mohli znát jako člověka aneb vynikajícího učitele v bojovém umění ninjutsu Hamato Yoshiho. Ten však učil i tak ctižádostivého žáka, že na to brzy doplatil. Byl jím Oroku Saki, který svého mistra jednoduše zradil. Jednoho dne navštívil tělocvičnu, kde se žáci vyučovali ninjutsu, velevážený a uznávaný mistr tohoto umění a ostatní měli povinnost se mu uklonit. Oroku Saki však přibodl Yoshiho kimono ke stěně a on se tudíž nemohl svému mistru poklonit. Ale aby toho nebylo málo, jakmile se mistr pozastavil nad touto nehorázností, Yoshi vytáhl dýku ze svého připíchnutého kimona, čímž byl označen za zrádce a vraha, protože si mistr špatně vyložil, že ho Yoshi chtěl zabít. Hamato byl tedy vyloučen ze školy a posléze se přestěhoval z Japonska do New Yorku, kde jako chuďas skončil v kanále. Později, potom, co našel malé želvičky, se s nimi vykoupal v mutagenu, když je lovil a Yoshi se tak proměnil v krysu, protože byl s krysami nejčastěji v přímém styku.
V oficiálním seriálu želv ninja byl však Mistr Tříska už odjakživa krysou. Na samém začátku obýval krysí klec a jako domácí mazlíček patřil Hamatu Yoshimu – mistru ninjutsu. Ve své kleci tedy napodoboval Yoshiho chvaty a pohyby, a tak se sám naučil ninjutsu. Jeho pán Yoshi byl však zavražděn Trhačem nebo-li rukou Oroku Sakiho. Yoshi totiž hlídal jakési tajemství, které z něj Trhač potřeboval vymámit, jenže Hamato mu nic neprozradil, a proto se stal pro Trhače naprosto neužitečným. Krysa utekla do kanálu, kde později našla naše čtyři želví mláďata. Všichni se pak vymáchali v mocném mutagenu a den ode dne začali růst. Zároveň jim i prudce stoupala inteligence a jak to bylo dál to už všichni známe.
Další neshodu můžeme zaznamenat i u Trhače. Zatímco z klasického seriálu ho známe jako ambiciózního člověka, který ze všeho nejvíc usiluje o ovládnutí světa, kvůli čemuž spolupracuje s šíleným mozkem Krangem z Dimenze X, v nových želvách je tomu jinak. Zmiňovaný Krang – mozek bez těla, který sídlí ve známém Technodromu, je zpočátku Trhačovi zcela podřízený, jakmile mu však Oroku Saki pořídí tělo, po kterém Krang tak nesmírně touží, mění se pozice a Trhač je na něm a jeho moci úplně závislý.
Kranga však v želvách 2003 nečekejte, o mozečky ale stejně nepřijdete. Oroku Saki se tu nejprve předvádí jako téměř bezúhonný a bohatý podnikatel v New Yorku, pravda je však někde jinde. Saki velí klanu Foot – pěšákům vycvičených v ninjutsu, které má plně pod svou kontrolou. Saki je i leader jisté organizace. Zároveň vede pouliční gang Purpurových draků, kteří jsou v New Yorku proslulí loupežemi, přepadeními, rvačkami a všeobecným násilím, kterým mají odlákat pozornost od samotného Trhače a jeho klanu. V souvislosti s tímto gangem zmíním ještě jednu důležitou postavu, která nás seriálem provází. Je jím Hun – obrovitý vůdce Purpurových draků, ale zároveň věrný služebník Trhače. Je proslulý svou velkou silou, také o něm můžeme říct, že je Trhači vždy nablízku a hlavně po boku.
Za nějaký čas se dovídáme, že Trhač je vlastně sám jakýsi mozek podobný Krangovi. Tělo Oroku Sakiho je ve skutečnosti robotické a tento mozek z národa Utronů, kteří pocházejí z jiné dimenze, je ukrytý v hrudi své lidské masky. Navíc Sakiho můžeme často vidět i bez brnění, kvůli kterému je nazýván Trhač.
Náš Utron schovaný v lidském těle, který mimochodem chce také ovládnout celý svět a s ním i jiné planety, má i další, mnohem vyšší cíle. A ten je zničit ostatní Utrony, kteří se vyskytují na Zemi a posléze i na jeho rodné planetě. Tam napáchal tolik zla, že jej národ uvrhl do vězení. Když ho tehdy ještě v historických dobách převáželi kosmickou lodí, ztroskotali právě kvůli svému vězni na Zemi, kde stále přežívají v utajení. Právě proto byl Hamato Yoshi obětí Sakiho, protože Yoshi „hodné“ Utrony chránil a s nimi i jejich tajemství. Trhač od nej potřeboval vědět, kde je najde, to se však nedověděl.
Když už jsme u mozečkového národa, se kterým se ještě mnohokrát želvy potkají, zmíním další vůdčí postavu – Utrona jménem Mortu, který naše hrdiny provází historií Utronů a vysvětluje jim veškeré nesrovnalosti ohledně Trhače. Mortu, dokonce několikrát pomohl želvám i Třískovi z nebezpečí.
Jistě se také sluší promluvit o další postavě, která se v „classic“ želvách vůbec nevyskytuje. Postava, o které mluvím je Karai, kterou jste mohli mimochodem vidět v animovaném filmu z roku 2007. Je to Sakiho adoptivní dcera – ano, věřte nevěřte. V ulicích Japonska Saki našel ubohé malé a chudé děvče, které se náhodou připletlo k němu. Tenkrát se v něm nejspíš ještě něco pohnulo nebo v ní už tehdy viděl nějaký plán do budoucna. Každopádně ji Trhač přijal za svou dceru a sám ji vyučil v umění Ninjutsu. Karai je jeho dědičkou a nástupkyní, proto jste ji mohli ve filmu vidět jako velitelku klanu Foot, neboť Trhač je tam údajně po smrti. Zpočátku je Karai celkem naivní a snaží se být čestná, dokonce ani neví o opravdovém stavu svého nepravého otce. Jenže jak se věci vyvíjejí dál a zjistí i pravou identitu Trhače, kterým je navíc oklamána lží o Utronech, je rozhodnutá ho následovat, i když to pro ni znamená jednat nečestně, s čímž má nejdřív trochu problémy. Pak už se však nebojí být i zlá a to vám teprve bude lézt pořádně na nervy!
Nezapomeňme také na známého Baxtera Stockmana, který také neodmyslitelně patří ke „classic“ sérii. Známe ho však jako bláznivého vědce, trochu duševně nevyrovnaného, ale přeci jen chytrého, co se týče vynálezů. Do života by byl jinak nepoužitelný. Je však příliš slabý na to, aby se Trhačovi vzepřel i přesto, že by u něj nechtěl zůstat, a proto touží po tom, želvy zničit, aby měl konečně Trhače z krku a nemusel mu stále dělat poskoka. Baxter je také snadno zmanipulovatelný. Kdyžto v novější verzi seriálu je Stockman úplně jiný charakter.
Baxter je v New Yorku proslulým a populárním vědcem, kterého snad dříve obdivoval i Donatello. Později však dostává lákavou nabídku od Trhače. Od té doby je Stockman jen dalším posluhovačem Sakiho, ovšem velmi vzdorného. Je pyšný a ctižádostivý, je nerad ponižován, a pokud má pocit, že je někým ostře shazován, okamžitě vyjede a začne se bránit. Bohužel pro něj na to však tvrdě doplácí a postupem času se z něj stává troska. Baxter je totiž tak často vzdorný a drzý, že od Trhače a Huna schytává těžké rány a vážná zranění. Nejprve končí na vozíku a bez jednoho oka. Jde to však i mnohem dál a nejen, že si musí vyrobit některé robotické části těla, například ruku a nakonec i celé tělo, Trhač ho zničí tak dokonale, že přijde i o vlastnoručně vyrobené tělo a jeho život je udržován jen jeho vlastním mozkem plavajícím ve skleněné nádobě – Trhač ho totiž stále potřebuje a nemůže si dovolit ho zabít. Baxter tedy končí velice špatně, až je to někdy člověku snad i líto, přestože je na straně Trhače a stejně tak jako v „classic“ želvách i tady se snaží Stockman želvy zničit, aby mu Trhač nepůsobil další trýzeň a dal mu pokoj. Baxter je jinak velice inteligentní, chytrý a pyšný vynálezce.
Další známou postavou je April O´neilová, kterou jsme měli vždy rádi jako spolehlivou reportérku televizního kanálu 6, oblečená ve své žluté kombinéze. Všude tam, kde se něco dělo se objevila se svou pohotovou kamerou a hned se živě točilo do televize. Díky ní jsme se seznámili i s kolegou Vernonem a sekretářkou Irmou, která věčně hledala nějakého svého ctitele. Znali jsme i nervního ředitele kanálu 6 Charlese – šéfa April, který si vždy našel důvod a argumenty, aby mohl želvy nějakým způsobem shodit.
Dnes je i April úplně jiným člověkem. Reportérka však rozhodně není. Je velice talentovanou a chytrou slečnou, která se vyzná ve strojích a počítačích a možná právě proto se stala nejlepší kamarádkou Donatella. Zpočátku nadšeně spolupracuje s Baxterem Stockmanem, ale i ona na to brzy doplatí. Právě díky Baxterovi, který se jí snažil zlikvidovat po tom, co málem odhalila jeho tajemství o spolupráci s Trhačem, se v kanále střetla se želvami vůbec poprvé. Ty April zachránily před nebezpečím. April je specialistka i v analyzování starých a historických artefaktů. Vede také svůj antikvariát. April je velice chytrá a většinou je to právě ona, kdo podá Donatellovi pravou ruku při sestrojování nebo opravě některých strojů. Je to zkrátka technický typ. Později se z ní stává i velká bojovnice a sama se vyučuje v umění ninjutsu, tak, aby byla našim hrdinům nápomocná.
Dále se zaměříme na Caseyho Jonese, o kterém z „classic“ seriálu příliš nevíme, objevil se zčista jasna jako agresivní týpek s hokejovou maskou na obličeji a hokejkou. Je zcela určitě možné, že s našimi starými kamarády putuje i dál, to ovšem stoprocentně nevíme, protože z celkových 194 dílů se u nás nadabovalo pouhých 65 a my Češi už nedostali přístup k těm dalším zbývajícím dílům.
Casey Jones však dominuje v nových dílech 03 už od čtvrtého dílu a dá se říct, že je dobrým přítelem Raphaela, což se dá snadno pochopit. Casey je velmi cholerický a agresivní a stejně jako Raph se žene do pouličních bitek velmi rád. Při boji si nasadí hokejovou masku a jeho zbraněmi jsou hokejky a sportovní pálky všeho druhu. Nemá rád Purpurové draky, protože mu jako malému vypálili domov a zničili mu rodinu, proto se nejraději pere hlavně s draky, aby se pomstil. V dětství byl vůbec trochu šikanován a v pozdějších sériích se dokonce dovídáme, že mu želvy kdysi pomohly najít v sobě odvahu a skrytou sílu, aniž by si byl kdokoli z nich vědom toho, kdo je kdo. Jinak řečeno, želvy dodnes netuší, že chlapečkovi, kterému pomáhali, byl Casey. Jones však nepobral příliš inteligence, je celkem hloupý a naivní, ovšem do všeho se vrhá po hlavě. Možná je tedy po tom všem těžko uvěřitelné, že začne chodit s April.
Ze starého seriálu si také určitě vzpomeneme na mutanty Rocksteadyho a Bebopa aneb zmutovaného nosorožce a prase bradavičnaté, které si Trhač pořídil jako zbraně rovné proti želvám. Rocksteady a Bebop byli dříve samozřejmě lidé, ovšem Trhač dostal nápad – zmutovaní proti zmutovaným a měl za to, že když si vytvoří svoje mutanty, porazí jimi želvy. Jenže do hry zapomněl připočítat to, že Rocksteady a Bebop jsou stejně tak hloupí jako zkažený sýr. Takže byl Trhačův tah zcela zbytečný. Tyhle dva však v novém seriálu budeme jen marně hledat.
Co se týče těch drobnějších novinek a změn v seriálu 2003, můžeme ještě hovořit o dalších postavách, které ve starém seriálu nepotkáme. Nejprve budeme mluvit o agentu Bishopovi z FBI. Želvy s ním mají co dočinění po tom, co se zbaví Trhače snad jednou provždy a Bishop se stává jejich úhlavním nepřítelem. Obsazuje tak čestné místo Trhače. Pro naše želví přátele je však snad ještě nebezpečnější než Trhač sám. Bishop je také vyučen bojovému umění a je opravdu těžké ho porazit. Želvám je neustále na stopě, protože má obrovský zájem na tom, aby u něj mutantíci skončili na operačním stole. Zabývá se totiž genetikou, zkoumáním a experimentováním právě na mutantech. Z jeho strany se však nejedná o nic hezkého, je to samozřejmě silný a vyšinutý záporák a zlo s ním jenom lomcuje. Na rozdíl od Trhače však zaznamenal celkem dost úspěchů a tento člověk je snad ještě neporazitelnější a otravnější než Trhač samotný.
Pod kudlu mu přišel i inteligentní krokodýl jménem Leatherhead, což v překladu znamená kožená hlava. Tento krokodýl zmutovaný stejně jako želvy, a dokonce i přičiněním stejného mutagenu od Utronů, se později stává přítelem želviček. Jako malého ho Utroni vychovávali a on je měl nesmírně rád. Jednou se jim však ztratil a on si nyní nepřeje nic jiného, než se k nim vrátit. Když s ním želvy přišli do styku poprvé, manipuloval s ním Baxter, aby jím želvy zničil, nakonec se však Baxterovi lži, které Leatherheadovi napovídal, obrátily proti němu. Poté, co prošel pod Bishopovýma rukama, začal být agresivní a leckdy se rozzuřil kvůli kdejakým maličkostem. Leatherhead je jinak stejně jako Donatello vědec, a proto si také někdy i pomáhají.
Leatherhead se i krátce objeví i v „classic“ seriálu.
Za zmínku by možná stál i profesor Honeycut – slavný vědec a vynálezce uvězněný v těle robota. Je znám hlavně pro sestrojení teleportu, který dokáže kohokoli přemístit klidně i do jiné dimenze. Honeycut se stal přítelem želv poté, co jej zachránili před mimozemskými Triceratony a Federací, kteří bažili po teleportu. Od té doby je Honeycut vždy na drátě, když mají želvy problém.
Krátce můžu poreferovat i o roninovi Usagim, který také pochází z jiné planety a je to zajíc, To je zase velký kamarád Leonarda, je totiž stejně jako on ve všem čestný a pokorný. Poprvé se setkali na hrách Battle Nexus, kdy proti sobě měli v soutěži bojovat. K boji Usagi používá katanu a kratší wakizaši. O Usagim navíc existuje i originální komix.
Michelangelo také získá svého kamaráda – kocourka, kterého našel samotného venku o Vánocích. Zalíbil se mu natolik, že si ho bez okolků vzal domů.
Co říct ještě o obecnějších rozdílech obou seriálů. Třeba, že v novějších dílech rozhodně uvidíme skutečné chvaty ninjutsu a také důraz na pozitivní myšlení a meditaci, která pomáhá koncentrovat vnitřní sílu. Navíc charaktery každé z želv jsou jiné a mnohem, mnohem výraznější. Každá želva také plní jakousi určitou funkci v rodině. A v neposlední řadě, želvy a Tříska se k sobě už nechovají jako přátelé, jak tomu bylo v „classic“ seriálu, ale jako rodina, jako bratři a otec a podle toho se i chovají.
Ve starším seriálu jde zkrátka vše lehce, když se něco chce, není problém toho dosáhnout. Seriál z roku 2003 však hledá i méně řešitelné problémy a děj i mise jsou daleko složitější. Seriál se tedy přizpůsobil lidem, kteří jsou v požadavcích na seriály mnohem náročnější. Navíc už by se nedalo klidně a stoprocentně hovořit o tom, že je nový seriál určen dětem.
Hun a Oroku Saki 2003
Kolegové April, Vernon a Irma "classic"
Casey "classic" Jones 2003
Karai a Leatherhead ze seriálu 2003
tak co neni Raphaelo k popukaní! xD
tmnt
(pavel, 2. 3. 2015 19:29)